S úsměvem jde všechno líp

Prosinec 2018

Vánoce v Lysé

Včera v 15:36 | Jan Turoň |  Knihy, divadlo, vystavy....
Úžasný
Každý rok jsou od pátku do neděle jsou na výstavišti v Lysé nad Labem Mikulášké, "stříbrné" a "zlaté" trhy…na rozdíl od zde pořádaných výstav jsou přístupné zdarma…Vzhledem k rozloze výstaviště zde lte najít vše možné, každý si přijde na své.

Nejprve tedy obrazy malířky Laukové z Bratislavy. Pochází z rodiny lidových malířů, uvádí se, že ve své práci kombinuje prvky lidové malby se zavedenými " profesionálními" malířskými postupy. Ať tak či onak, obrazy jsou pěkné.

Zde jsou k vidění polštáře s motivyi ryb…originální.

Výroba látek tradičními metodami:

A tradiční vánoční výzdoba.


Santa Klaus:

Loutková divadelka

Pondělí v 8:03 | Jan Turon |  Knihy, divadlo, vystavy....
ÚžasnýVe čtvrtek jsme navštívili na zámku v Roztokách výstavu rodinných loutkovych divadélek. Tato divadélka zaznamenala vzestup od doby národního obrození a rozkvět ukončila až krize ve třicátých letech... Řada spisovatelů psala hry pro tato divadélka, oblíbená byla např. O Faustovi . Hráli se v nich ale i klasické hry pro loutkové divadlo... Osobně si představuji, že hráli rodiče pro děti nebo asi častěji starší sourozenci pro mladší mnohdy podle vlastní fantazie... Jo doba před televizí..Zvláštní je představa děti, které koukají ne na obrazovku, ale se zaujetím sleduji spektakl který jim v rodinném divadélko hrají rodiče či brácha a sestrou...Loutkova divadélka lze zakoupit i dnes, ale svoji zlatou éru už mají dávno za sebou. Ale neškodí si je připomenout.
Plody a sníh

4. prosince 2018 v 8:26 | Jan Turoň |  Flora a fauna
Úžasný
Svatý Martin letos na bílém koni nepřijel, a i když se od té doby občas se snášely vločky, nasněžilo až tuto sobotu, opřesnně 1. prosince…Zajímavé bylo setkání sněhu s podzimními plody, zaujal mne sníh na hlohyni a tisu…Oba keře mají svým způsobem mnoho společného, jsou stálezelené, byť je hlohyně listnatý a tis jehličnatý keř, a podobné je to vlastně i s jejich plody. Plody hlohyně jsou nejedlé, ale lze z nich připravit jam…tis je sice celý jedovatý, ale kromě červených míšků, tisinek. Ale pozor, semeno uvnitř míšku je opět jedovaté. Z dužniny tisinek je možno udělat jam, šťávu…a dokonce víno…přesto bych vzhledem k jedovatosti ostatních částí rostliny to raději ani neriskoval! Ale jinak je tis v mnohém zajímavý keř….dobře snáší exhalace, proto je vděčným "obyvatelem" parků a zahrad ve městech…ale pozor na jedovatost…Jedovatá je i voda ve váze po větvičkách tisu, i pro ostatní rostliny.