S úsměvem jde všechno líp

Říjen 2018

Opět Exota v Lysé

30. října 2018 v 12:17 | Jan Turoň |  Flora a fauna
Úžasný


Jako každý rok i letos probíhala poslední víkend (již od čtvrtka( v Lysé nad Labem výstava Exota…Psal jsem o ní už loni…Každý rok je trochu jiná, překvapí jiné druhy papoušků, astrildů. Kanárů, akvarijní a terarijní zvířena…Nejzajímavější jsou voliéry v rozsáhlé poměrně nové (cca 5 let) hale C, kde při jiných příležitostech probíhají i koňské závody (parkur) apod…Ale ten zápach….V tomto směru je příjemnější výstava drobných ptáčků v patře. Pak haly A a B s akvaristikou, teraristikou, včetně hadů a velkých ještěrů které jsem raději nezařadil….Celkově pěkná, příjemná výstava, kde si každý přijde na své..

Není dostupný žádný alternativní text.

Není dostupný žádný alternativní text.

Na obrázku může být: rostlina a venku

Tykve, dýně

26. října 2018 v 11:23 | Jan Turoň |  Flora a fauna
Úžasný
Každoroční výstava tykví v Botanické zahradě probíhá každý rok v "čase dýní" v říjnu, letods končila v neděli 22. října. Pokaždé je trochu jiná, letos bylo více kreativního zacházení s dýněmi a méně různorodých typů vlastních dýní….Poslední den byla i hlavně na děti zaměřená kreativní díálnička, kde bylo možné si vyrobit "haloweenové" kreace…zaměřené hlavně pro děti. O jedné z minulých výstav jsem psal v jednom z prvních blogových článků v lednu 2016, ale letošní výstava se také povedla. Pro pokochání pár fotek.

Na obrázku může být: ovoce, strom, venku a jídlo

-
-Krakonošova zahrada

22. října 2018 v 11:17 | Jan Turoň |  Flora a fauna
Úžasný
Ke konci minulého týdne jsem opět vyřizoval různé záležitosti v okolí Jilemnice, zejména na chalupě v Mříčné….Zaujal mne pohled z nejvyššího bodu kopce mezi Mříčnou a Jilemnicí….jako by se nám na podzim před očima předestřeLa podzimní "Krakonošova zahrada" …pěkné domky z jilemnické "Zvědavé uličky" jsem na blogu představil už ve svém článku z loňského prosince, tak jako doplňující protějšek pár fotek z přírody:
-
-
-

Výstava plastikových modelů

16. října 2018 v 15:04 | Jan turoň |  Knihy, divadlo, vystavy....
Úžasný
O výstavách v Lysé píši zde na blogu poměrně často. Jedná se o výstavy v závěru týdne a o víkendu, které probíhají cca jednou měsíčně. 28. září však proběhla jednodenní mimořádná výstava plastikových modelů, omezená pouze na jednu halu C…s přístupem vedlejším vchodem ze strany od nádraží….I tak bylo na co se koukat, letadla, lodě, bojová vozidla, i ukázka radiem řízených modelů na improvizovaném pískovišti včetně kráčejícího stroje, který mne zvlášť zaujal. Návštěvnost byla veliká…. Dokonce jsem se rozhodl si jeden model pořídil, je to už dlouho, co jsem naposledy zkoušel "lepit letadýlka". Na závěr tedy pár fotek z oné nezvyklé výstavy.
-
-
-
-

Podzimní stezka Polabím

13. října 2018 v 8:20 | Jan Turoň |  Flora a fauna
Úžasný
Minulou sobotu jsem se účastnil Podzimní stezky Polabím akce pořádané kupodivu Pionýrem. …Šel jsem trasu z Neratovic do staré Boleslavi….Počasí přálo, krásně se zbarvuje listí okolních lužních lesích. …Pěkná byla asfaltová cyklostezka mezi Kostelcem a Brandýsem, vybavená odpočívadly…Jezdilo po ní hodně cyklistů, "inlinistů", a frčely i maminky s kočárky na inline bruslích… Zaujala bývalá převoznická budka s "převozníkem", bohužel už nyní nefunguje, ale ten neživý převozník….V Kostelci byla mezistanice s obcerstvenim a ohništěm. Na závěr pár fotek:
-
-
-

-

Brouk v mraveništi

11. října 2018 v 23:22 | Jan Turon
Úžasný V jedné povídce Kurta Vonegurta se setkavaji v gulagu dva vědci. Ocitli se tam v dusledku interpretace nalezu fosilii mravencu, kteří evidentně mysleli a tvořili. Kamenem urazu se stsla interpretace tohoto objevu.Sidlo v pytli neutajis a tak skutečnost, že nárůst centrální moci vedl k.tomu, že myšlení jednotlivce nebylo třeba, se jim v jejich vykladech nepodařilo zastřít, i.když se o to snažili ......To je ovšem fikce, mravenci nikdy nemysleli.....Vezmeme si například, co se stane, když brouk spadne do mraveniště, nebo tam omylem přistáne...Mravenci jsou dravci a s broukem je hned konec...Ale přesto několik druhů brouků v mraveništi žije. Používají různé strategie. Nejznámější je drabcik Lomechusa...Toho mravenci krmí, všemožně opecivavaji a on jim za to poskytuje ze žláz na nohou šťávu, kterou mravenci rádi olizuji a slouží jim jako pochutina a možná dokonce droga, po větší dávce se motaji...Netuší ale, čím se živí jeho larva, která dělá paseku v odchovnach mravenčích larev....Podobně některé housenky modraska vylucuji sladkou šťávu jako msice. A mravenci je chrání pred dravci a parazity. Pak ale taková housenka dostane chuť na maso, stočí se do.klubka a zacne vydavat pach jako.mravenčí kukla....Mravenci ji zanesou mezi kukly...Vidíme že mravenci jsou opravdu nemyslici tvorové, u myslicich, by nic podobneho existovat nemohlo...Nebo snad ano?

Tajemství pí

8. října 2018 v 12:14 | Jan Turoň |  Všeobecnosti
Úžasný
Kniha spisovatele Joaquina Navarry Tajemství pí se zabývá mnoha aspekty tohoto opravdu tajemného čísla. Kromě známých faktů, že je iracionální apod. (jistí redaktoři v rádiu nedávno ohlašovali možný konec jeho desetinného rozvoje - to je samozřejmě nesmysl) i různými kuriozitami okolo tohoto čísla. Pamatuji se, že jsme se o ně zajímali už na základní škole, já sám jsem se naučil desetinná místa v rozsahu displaye kalkulačky, jeden spolužák tvrdil, že desetitisícou číslicí je šestka (v knize je uvedeno prvních 10 000 desetinných míst - je to osmička) . Jinak pro běžnou potřebu postačuje 3,14, pro náročnější výpočty o málo více desetinných míst…. Ludolf van Celen na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století spočítal toto číslo na 35 desetinných míst….což pro výpočet na poloměr pozorovatelného vesmíru dělá chybu zlomek centimetru….hledání dalších míst má smysl pro čistou matematiku a je to také svým způsoben sportovní výkun….Je známo na přes 20 bilionu desetinných míst, zdá se, že je tzv. " normálním" iracionálním číslem s rovnoměrnou frekvencí číslic, ale dokázáno to nebylo….ostatně není známo žádné s jistotou "normální" iracionální číslo, kromě k tomu účelu čísel vykonstruovaných (není to jisté ani pro odmocninu ze dvou apod. …Na webové stránce Pí search page lze vyhledat libovolnou kombinaci čísel v desetinném rozvoji pí…pokud se nachází v prvních dvě stě milionech číslic. Sto procent au čtveřice čísel, neboť všechny čtveřice se vystřídají do 60782 číslice, téměř jistě u šestice čísel, kterou je datu narození bez 19, tedy 14.8. 1966 jako 140866, kompletní datum lze nalézt s pravděpodobností 63%. ….V devatenáctém století jistý Shank spočítal pí na 728 míst, byl vyroben vlis s těmito číslicemi a umístěn v Paříži v muzeu, ale pak se ukázalo, že na 505 místě a dál je chyba a vlis museli předělat…..V Indianě se pokoušeli podle návrhu jistého pošuka uzákonit hodnotu pí na 3, 23, (chtěl tantiémy z učebniuc apod,)ale na poslední chvíli to dali posoudit jistému profesoru matematiky….Zajímavé jsou básně, které počtem písmen ukazují pí, jako mnemotechnické pomůcky: Lín a kapr u hráze/prohlédli si rybáře/ udici měl novou/ jikrnáči neuplavou/. …Jako 14.3. se slaví někde Den pí, který se kryje s Einsteinovými narozeninami…Je tedy pí opravdu zajímavé číslo…

Mamba a chov hadů

6. října 2018 v 17:35 | Jan Turon
ÚžasnýV souvislosti s uniklou mambou, která už naštěstí byla chycena, mne napadlo poučení s knihy Jedivati hadi _ že totiž chov těchto hadů by měl být podmíněn vážným zájmem, totiž tím že chovám hady ne proto, abych se chlubil, že mám plivajici kobry, zmije útočné, chrestyse apod. ale skutecnym zajmem o herpetologii, a každý chovatel by měl začít chovem hadů nejedovatych, tedy skrticu...Dotyčná chovatelka neměla pro chov mamby povoleni a asi ani příslušné vybavení...Sám neznám žádného chovatele jedovatých hadů, jen chovatele skrticu, což považuji za dobreho koníčka, za it s obligátní uzovkou červenou, pokračovat hroznysem apod. Krajty jsou dost kousave...Chov je narocny, vybaveni terarii, voda, teplo, chov potravy (mysi, mastomysi, potkani...) ..inkubace vajec va vermikulitu apod...Sam jsem hady nechoval, tak to znám jen z doslechu....Ale to jsou hadi nejedovati...Chov jednoho z nejjedovatejsich hadů na světě )úplně nejjedovatejsi je taipan) navíc bez patřičného vybavení je samozřejmě nemístny hazard

Haruki Murakami: Kafka na pobřeží

3. října 2018 v 9:54 | Jan Turoň |  Knihy, divadlo, vystavy....
Úžasný
Japonský spisovatel Haruki Murakami napsal zajímavou knihu Kafka na pobřeží. Patnáctiletý teenager, který si říká Kafka Tamura a žije s otcem slavným sochařem (spíše vedle něho, neboť otec se o něj nezajímá). O svých patnáctých narozeninách utíká z domova před kletbou (od onoho otce), že zabije otce, zprzní matku a sestru….Odjede na druhý konec Japonska (z Tokia na jih), nechá se zaměstnat ve zdejší knihovně(kde shodou okolností visí obraz Kafka na pobřeží...ukáže se, je je na něm možná vyobrazen jako dítě...), kde se seznámí s jejím šéfem panem Ošimou a slečnou Saeki, (a při cestě tam ještě se svou vrstevnicí Sakurou - možná sestrou)…jeho příběh se prolíná s osudem pana Nakaty, šedesátníka, který při záhadné příhodě na konci války ztratil schopnost číst a psát, ale dokázal mluvit s kočkami apod….a je ponoukán k plnění jakéhosi životního úkolu, kterým je otevření brány na onen svět, přitom se setkává se svérázným chlapíkem jako řidičem kamionu.….Kafka Tamura unikajíc před kletbou spěje možná k jejímu naplnění, Sakura a pravděpodobně jeho sestra a Saeki možná matka….V době otevření oné brány se dostává až do vesnice v lesích, která je jakýmsi předpolím onoho světa(hlídaají zde dva japonští vojáci, kteří se ztratili za války při cvičení) , zde se setká se zemřelou slečnou Saeki …a sám se nakonec na poslední chvíli před zavřením brány vrací zpět….V knize se střetají reálné děje s tajemnými a mystickými, otec hlavního hrdiny bere podobu Johnyho Wolkera, vyskytuje se tu i nehmotný chlapík v podobě plukovníka Sanderse (zakladatele KFC zobrazovaného často na jeho logu)…Byť se kletba částečně (možná)naplní, vše dopadne dobře (i když slečna saeki a pan Nakata končí tragicky - ale dojdou splnění svého životního poslání a odcházejí na onen svět), řidič kamionu i Kafka Tamura jsou o mnoho zkušeností na své životní cestě bohatčí…Kniha je psána čivě a je to docela "jízda"…