S úsměvem jde všechno líp

Srpen 2018

Zámek Karlova Koruna

30. srpna 2018 v 11:28 | Jan Turoň |  Flora a fauna
Úžasný
Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou zaujme tím, jak je postupně po restituci rodinou Kinských rekonstruován a jsou doplňovány sbírky, tak svou polohou v parku uvnitř města a pávicemi s mláďaty, která jsem viděl prvně…mají už zárodek korunky a ocasu, pokud jsou to paví kohoutci…. Samotný Chlumec je známý selskou vzpourou r. 1775. Zde po té, co císařovna vydala dekret zkracující robotu ze 6 - 7 dnů v týdnu na tři, který páni před nevolníky zatajili (přehled o postavení nevolníků měla mj. i od zpráv komisí, které prováděli v té době novinku - číslování domů) vznikla fáma, že císařovna zrušila robotu. Vzbouření sedláci nutili pány podepisovat věčné zrušení roboty, ale také táhli krajem a rabovali, i když se je organizátoři pokoušeli umravňovat. Až u Chlumce byli vojskem poraženi….Ale tresty byly díky císařovně mírné, hlavní organizátor dostal tři roky nucených prací, řada lidí vyvázla bez trestu anebo s výpraskem….s tím, že se vrátí na panství a budou dále řádně robotovat….Vzpoura ale úplně marná nebyla, císařovna vydala nový, již účinný dekret o omezení roboty, přispěla i ke zrušení nevolnictví r. 1781. Robota ale zrušena nebyla, až r. 1848….Sedláci u Chlumce tedy nakonec tak špatně nedopadli…Nevolnictví a robota je dávno jen vzpomínkou, i když dnešní nástupci sedláků to také nemají lehké. Na závěr pár fotek.
-
-
-
Jsem lovec

28. srpna 2018 v 17:31 | Jan Turon |  Flora a fauna
Úžasný Jsem lovec...nebo ne? Nedávno jsem psal o lovecké výstavě v Lysé nad Labem....Od dětství mne myslivost cimsi fascinuje, v dětství jsem chodil do mysliveckého kroužku, kde ksme občas nahaneli zajice do siti, sazeli stromky, strileli do tercu ze vzduchovky apod....Ale, ačkoli proti myslivcům samozřejmě nic nemám, myslivost (tj. zjednodušeně péči o zvěř s následným lovem jako"tresnickou na dortu)považuji za užitečnou,byt jako vse z ekologického hlediska ponekud kontroverzní), sám bych asi střílel nerad, pripadal bych si jako "polovicni vrah" hlavně u velkych a krasnych zvířat......spíš by mne lákala strlba na asfaltove holuby a hlavně lovy beze zbrani, s fotakem a dalekohledem ci kamerou a snad i vabnickou na posedu....Mimochodem na posedu neni prvotnim duvodem rozhled, ale to, ze se pach nad zvěří prenese....Na vystavu trofeji občas zajdu, pozorovat a fotit zvěř se mi občas zadari i teď (to tema tydne mne moji zalibu pripomnelo acinspirovalo)..takže můžu být vlastně spokojen.

Kasař Fousek a alimenty

25. srpna 2018 v 7:21 | Jan Turon |  Co přinesl čas..
ÚžasnýJak jsme se exkluzivně dověděli, mediálně známý kasař Fousek, propuštěný nedávno milostí prezidenta republiky, se rozvádí....a co víc, jeho napůl ex manželka jej ovlivnila, že se svých ilegálních příjmů neplatí řádně alimenty! "Nosí domů hromady peněz a šperků a mne odbyva pár sušnemi".....,stěžovala si Vilemina Fouskova. Přitom ještě nedavno mluvila o Fouskovych pozlacenych sexy rucičkách..."Ja žádné nelegální příjmy nemám, všechno jsem si vydobyl tvrdou a těžkou prací" kontruje známý kasař. Zda kasař Fousek skončí znovu ve vězení, tentokrát pro neplacení alimentu, budeme čtenáře informovat jako prvni Agentura K.A.C.H.NA.

Vesnice Zdiby

22. srpna 2018 v 12:29 | Jan Turoň |  Knihy, divadlo, vystavy....
Úžasný
Nedávno jsem navštívil při vyřizování dodávky zboží vesnici Zdiby kousek na sever od Prahy…Dříve jsem tam byl několikrát na kole, je tam čtyřproudá silnice, měl jsem nepříjemný pocit, že jedu po dálnici, ačkoli to žádná dálnice samozřejmě není….Ničím jiným ale ta ves pro mne zapamatování hodná nebyla… Překvapilo mne, že i na takové vesnici se najdou pěkná místa….Na cestě do Přemyšlení, což je část Zdib dva rybníky, památník v parku, zvonička apod….Na zívěr pár fotek
-
-
-
-

Jim Holt: "Proč existuje svět"

20. srpna 2018 v 8:15 | Jan Turoň |  Vesmír
Úžasný
Ze všech knih na téma "Život, vesmír a vůbec" zvlášť zaujme kniha amerického spisovatele Jima Holt "Proč existuje svět?" Ačkoli na úvodní otázku se zde odpověď nenalezne, kniha je kupodivu psána (většinou - byly tam pasáže, kde jsem se nechytal) srozumitelně a čtivě a zabývá se teoriemi, které se dané tématiky dotýkají. Kniha začíná rozbiorem "nic" a "nicoty" jak z hlediska logiky, tak fyzikálně apod… Autor se často osobně setkal s autory oněch teorií. Tak se třeba od známého fyzika Lindeho dovídáme, že k vytvoření vesmíru (který by nás neohrožoval, neboť by se rozpínal do vlastního jím vytvořeného prostoru)by stačilo jen umět vyvinout o něco vyšší tlak, než umíme jiný….Další fyzikové popírají vůbec, že by to byl nějaký problém, jiní tvrdí, že existuje mnoho vesmírů, každý s trochu jinými parametry….Není tedy divu, že se našel jeden…ten náš,…který je přesně vyladěn pro život….S tím souvisejí i teorie, že vesmír se může na základě kvantových jevů jaksi "vynořit z nicoty" …Teolog Swinburne zase tvrdí, že mnohem jednodušší je hypotéza všemohoucího Boha, že je opravdu (byť svým způsobem) nejjednodušší, se snaží doložit např. tím, že je to čistý duch a k myšlení nepotřebuje např,složitý "mozek" apod. …Dále Steven Weinberg, autor známé knihy o Velkém třesku, se domnívá, že finální "teorie všeho" (sjednocující fyzikální síly)možná přinese odpověď, ale dodává, že je za prvé otázkou zda se jí podaří vůbec vytvořit, a pak jak bude mít velký dosah a jestli skutečně bude s to zahrnout konečnou odpověď". Pak je tu Penrose, další významný fyzik, který se domnívá, že matematické struktury (nejen čísla, ale i množiny, algebraické struktury apod…) opravdu existují v jakémsi ideálním světě a do fyzického a mentálního světa se jaksi promítají….Jak ale blíže neumí objasnit….Dále jsou probírány možnosti, že svět je jakási čistá struktura bez obsahu nebo množina informací…Či dokonce počítačová simulace….Zajímavý je i rozhovor se spisovatelem Johnem Updikem, který sice ve svém literárním díle používá odkazy na vytunelování vesmíru z ničeho , velký třesk apod…ale tvrdí, že těmto teoriím nevěří, nezdá se mu, že by celý vesmír měl kdysi velikost atomu….A mnoho dalšího. Takže i když jsme po přečtení knihy zas na začátku a nevíme, proč existuje svět, nelze tvrdit, že by to nebylo čtení zajímavé…Autor sám upozorňuje, že nic z toho není tak uspokojivé, aby odpovědělo na ústřední položenou otázku (i když přispívá se svou "trochou do mlýna" a s jednou teorií přichází sám)….A tak i když na konci stejně jako na začátku nevíme, proč existuje svět, exkurze po možných odpovědích byla alespoň zajímavá.

Výstava Květy a hippies

14. srpna 2018 v 8:04 | Jan Turoň |  Flora a fauna
O výstavách v našem prý nejmodernějším areálu v Lysé nad abem jsem psal na blogu již mnohokrát, také o tradiční červencové výstavě Květy. …I ta letošní zaujala, byla zaměřená na hnutí hippies s jeho údajným padesátým výročím…Ač se o toto hnutí příliš nezajímám , květinové aranže ve stylu hippie a některé citáty protagonistů hnutí zde umístěné mne zaujaly….Na samotné hnutí se lze dívat různě, /ponwěkud utopická představa všeobecné vzájemné lásky…/doba skončila, ale to , co bylo pozitivní se udrželo mnohdy i nadále…, v mnohém se pod jeho vlivem prosadil tolerantnější přístup, přisplo k ukončení vietnamské války…./to ale zase někdo může vnímat negativně/…Na závěr malá ukázka z oné výstavy.-Počasí

8. srpna 2018 v 19:46 | Jan Turon |  Všeobecnosti
Tak počasí začíná připomínat opravdu poušť...Stromy zloutnou, na některých schne listi za zelena, trava už je žlutá dávno....Dnes po dlouhé době v Praze prudký déšť, ale než jsem dojel cca 30km do Kralup, ukazalo se, ze spadlo par kapek....Snad to je ale "blýskání na casy" a sprchne pořádně a počasí se vrati do normálu zde a ne o takovych 1000km jižněji...Už je načase.

Lomikare, Lomikare

6. srpna 2018 v 9:02 | Jan Turoň |  Všeobecnosti
Thanatobolie je kletba volající časovanou smrt, např. u nás nejznámější proslulé "Lomikare , Lomikare….po níž prý "Trhanovský pán odešel tam, kam jej Kozina poslal". Laminger skutečnězemřl krátce po Kozinově popravě, ale zmíněná kletba není historicky doložena, pověst zřejmě vznikla později, právě v důsledku oné brzké smrti Lamingera….Nicméně, výzva na boží soud byla ve středověku a raném novověku běžná a jsou i historicky doložené případy…Prokletí ve středověku obvykle nebylo dotyčnému lhostejné (co kdyby, že?...), vrtalo hlavou, alespoň podle pověstí se kletba obvykle "realizovala" na opulentních hostinách, kdy je zvýšené riziko infarktu....Na boží soud vyzýval s časovým určením své zhoubce Jakub de Molay, vůdce rytířského řádu Templářů ty, kteří na rozkaz krale zničili řád, zabavili jeho majetek a Jakuba Molaye odsoudili k smrti a minimálně někteří z nich prý skutečně zemřeli, jak bylo stanoveno…Na boží soud vyzývaly své soudce upalované "čarodějnice" a další lidé nespravedlivě odsouzení….Známý je případ francouzského kněze Urbana Grantiera, odpůrce z celibátu, který byl upálen pro čarodějnictví …záminkou bylo "strašení", které z legrace prováděli mladistvé klášterní chovanky…., a které bylo považováno za spojenectví s ďáblem…První vyšetřování bylo pod dohledem biskupa provedeno korektně a Urban Grantier byl osvobozen…pak se alle jeho odpůrců podařilo proti němu poštvat kardinála Richelie…Proces byl obnoven a už neměl šanci…bylo mu znemožněno promluvit i připoprvě k lidem, ale podařilo se mu vykřiknout na svého zhoubce "Zvu Tě na boží soud ode dneška za měsíc…" Ten už byl vážně nemocen a skutečně umřel ….Ve všech těchto případech se ale jednalo o zoufalé lidi těsně před smrtí, kterých poslední nadějí bylo že "je ještě jiná spravedlnost". Hrát si na Kozinu z bezpečného místa je laciné (i když třeba dotyčný v jiných případech nesporně dosvědčil osobní statečnost). Nikdo by neměl nikomu přát, zejména veřejně, smrt, i když ho považuje za osobního nebo veřejného nepřítele. Neboť není na světě člověk ten, aby se zachoval lidem všem…a tak bychom mohli si na sebe posílat zubatou všichni navzájem…

Australský smrk

3. srpna 2018 v 18:36 | Jan Turon |  Flora a fauna
ÚžasnýPamatuji se, jak v dětství jsem byl na návštěvě v lázních Letiny, u Blovic jižně od Plzne, kde měla plzeňská Škodovka dolecovaci středisko. Mimochodem lázně prý byly nedávno zrekonstruovany, ale zámek bohužel demolovan....V lázeňském parku mne zaujal "australský smrk" s hustymi světlými měkkými jehlickami...Zřejmě ale o smrk nešlo..Jak vím dnes z fejetonů Vaclava Větvičky, rostliny v nově objevených končinách byly mnohdy pojmenovavany podle povrchniho připodobneni. Malokvěté byly většinou fialky (odtud třeba "africké fialky" _ saintpaulinie), velkokvěté byly zase růže, treba známá "pouštní růže"..Jehličnany byly většinou smrky a borovice...Tak třeba blahočet chilský ktery se i u nás pěstuje občas v parcích se zajímavými trojuhelnikovitymi jehlicemi, se řekne "chile pine"...tedy chilská borovice...Pamatuji se, jak v tisku probíhaly diskuse, zda čeští turisté zapalili v Chile smrkové či borové lesy, ve skutecnosti šlo o tento blahočet...Smrk byl tedy zřejmě také jina dřevina, ale to jsem tenkrát nevěděl a ani dnes se mi.nepodarilo "vygooglit," co to bylo. Strom měl ale spoustu šišek a dobře dostupná semena...Poučen předchozím pěstováním borovice vejmutovky dal jsem mnoho semen stratifikovat mezi kolečka filtračního papíru do vlhkého písku do lednice...Část jsem jich vysadil i rovnou do půdy...Nevzešlo ale ani jedno...a tak zbyla jen vzpomínka na tajemný "australský smrk" v lázeňském parku v Letinech...