S úsměvem jde všechno líp

Duben 2018

Návštěva České Lípy

Úterý v 15:38 | Jan Turoň |  Knihy, divadlo, vystavy....
Úžasný O víkendu jsme navštívili Českou Lípu. Nejprve jsme prošli údolím Peklo ze Zahrádek do České Lípy, pěkné pískovcové skály, zdejší proslulé bledule byly vystřídány sasankami...O tom někdy příště. Samotné město Česká Lípa nás čekalo v cíli cesty. Při prohlídce hradu Lipý v centru blízko náměstí jsme se dověděli spoustu zajímavých věcí jak o městě samém, tak o hradě. Hrad stál už ve 12. století, byl na dubových pilotech v bažinách u řeky Ploučnice dobře založenou pevností s baštami, zvláště rafinovaně založenou obrannou věží se systémam padacích mostů, a vodními příkopy, postupně byly vybudovány sklepy s dobrou izolací, dvojitá kamenná hradba vyplněná jemným hrnčířským jílem poskytovala vynikající ochranu proti vodě. Starší sklepy byly založeny důkladněji a přežili bez úhony odstřel hlavního paláce v roce 1957, mladší byly poškozeny. ...Hrad sloužil vcelku dobře, chránil město s kupci, hrnčíři, a dalšími řemeslníky na křižovatce obchodních cest, husité ho ovšem dobyli a používali jako základnu pro loupeživé výpravy do Lužice. ...Koncem šestnáctého století přestal plnit funkci hradu, byl přebudován na zámek, který připadl jako pobělohorský konfiskát Albrechtovi z Valdštejna, pak byl prodán....Paradoxní je, že na konci třicetileté války, kdy byl jako pouhý zámek snadnou kořistí, jej "dobyli" Švédové a vyplenili, odnesli si i kování dveří....Pak byl opraven, ale majitelé jej už dál moc nepoužívali jako zámek, spíše pronajímali jako správní budovu různým firmám apod.....Naposledy za války zde mělo být středisko Hitlerjugend, ale Němci jej nestihli zřídit /podotýkám, že Česká Lípa je v tzv. Sudetech/...Po válce chátrall a po poškození v roce 1957 se radní jej rozhodli odstřelit, byl odstřelen hlavní palác. V současné době se rekonstruuje. Samotné město Česká Lípa komplet vyhořelo roku 1820, takže krásné historické budovy na náměstí a v jeho okolí jsou většinou - secesní, ale i tak je to pastva pro oči... Přidávám pár fotek, pohledy na hrad jsou na první a poslední:
-
-

Třináctého v patek

13. dubna 2018 v 17:51 | Jan Turon |  Co přinesl čas..
ÚžasnýTřináctka, zajímavé číslo(např. jak 13 tak 31 jsou prvocisla, 13 na druhou ja 169, 31 na druhou 961, (1.3)0 +(1.3)1+(1.3)2 = 13 /číslo za zavorkou je exponent/ apod. (čerpam z knihy Číslovnik od Petra Klana)

Velikonoce pokračovaly i minulý týden...

10. dubna 2018 v 15:06 | Jan Turoň |  Knihy, divadlo, vystavy....
ÚžasnýObvyklle se každý rok jdu podívat na svérázné trhy na Staroměstské náměstí, se speciálním Velikonočním stromem a stánky. Obvykle tam nic nekupuji, jen loni pár kraslic a občas medovinu, ale zajímavá je atmosféra trhů a i vystoupení na podi, zvlášť pokud nejsou velké davy. Letos se mi to hodilo vlastně až na poslední chvíli, lidí bylo alespoň méně, zašel jsem tam až v pátek po velikonocích...trhy byly do neděle...Stihnul jsem tam vystoupení dětského folklormího souboru..Jako doplněk k městským trhům přifávám snímek z přírody, kvetoucí hlaváčky jsrní z lokality Kopeč blízko Odoleny Vody rostou tam na svahu jakýchsi"minihor", travnatého hřebene vystupujícího z polí.
-


-

-


Pranostiky, Vánoce a Velikonoce

5. dubna 2018 v 18:31 | Jan Turon |  Co přinesl čas..
ÚžasnýSpousta pranostik porovnává Vánoce a Velokonoce tak, že když se na Vánoce nevydaři zima, na Velikonoce zase jaro. Černé Vánoce, bílé Velikonoce apod....Dokonce: Na Vánoce motyli, na Velkou noc střechyly...Přísně vzato to odpovídat nemůže, už proto, že Velikonoce jsou každý rokv jiném termínu, jak známo, po prvnim úplňku po rovnodennosti. Trocha pravdy ale na těch pranostikach je - černé Vánoce mohou svědčit o tom, že zima je "fazově posunuta" a tudíž na druhé straně může "vyběhnout do jara"...Ale to platí spíše statisticky ve velkém souboru. Letos si zima zařadila na poslední chvíli, ale do Velikonoc, byť brzkych to naštěstí nedotahla...ale také může nastat jakýsi "vpad" již skončené zimy do jara, ten ale je spojovan spíše s "ledovymi muži". Ono květnové ochlazení prý ještě v polovině devatenacteho století přicházelo pravidelně každý rok, byť ne vždy klesly teploty pod bod mrazu, pak ale tato pravidelnost vymizela...no, chtělo by to, aby meteorologové vymysleli nové aktuální pranostiky...

Beránky

1. dubna 2018 v 14:57 | Jan Turon |  Fantazie
Beranky bílé na tomÚžasný modrém nebi
odkryjte slunce, ať zažene sněhy
beranky bile na obloze modré
pomozte vzbudit vše co je v nás dobré
beranky bílé, krásné a jemné
pomozte zahnat vše zlé a temné
beranky zlaté v slunecni záři
vzbudíte vždycky úsměv v mé tváři