S úsměvem jde všechno líp

Duben 2018

Princ na bílém koni

30. dubna 2018 v 19:15 | Jan Turon |  Všeobecnosti
Prijel princ na bílém koni
před tváří dámy se kloní
k noham ji skládá kupu darů
srdce se dostává do varu
konec je nudy, hadek a lopoty
skončí ti všechny trampoty
ještě dnes ve velebnem chrámu
udělám z Tebe svou dámu
v paláci zahrnu Té vším
a budu navždy Tvým...
rollnicky cinkaji krásné
dámě je na duši slastně
však co to - vždyť budík to zvoní
nikdo si nepřijel pro ni...
Řekne si:I tak je svět krásný
_ a přesto na chvíli potěšil sen slastny..

Údolí Peklo u České Lípy

24. dubna 2018 v 15:55 | Jan Turoň |  Flora a fauna
ÚžasnýPřed návštevou České Lípy, o které jsem psal ve svém předminulém článku, jsme si prošli Peklem - skalnatým údolím Robečského potoka, který vytéká v Zahrádkách u České Lípy z Novozámeckého rybníka a ústí v České Lípě do Ploučnice. Samo údolí je hluboké, skalnaté (jde o pískovcové skály - potok se "zaříznul" do druhohorních pískovců...) Dříve bylo obtížně přístupné, sloužilo jako úkryt před táhnoucími vojsky (a před verbíři) jako útočiště psanců apod....V 19. století byla v údolí zřízena turistická trasa, která funguje dodnes - v bažinatých úsecích vede po dřevěných hatích....Pak se měla procházet tímto údolím železnice, ale pro odpor místních nakonec bylo zvoleno jiné řešení....vede jinudy, ale nad údolím se tyčí v jednom místě most s právě touto odkloněnou tratí...připomněl jsem si v dětství sledovaný seriál o Zeleném údolí, tam takto "vyřešili" dokonce dálnici.....ale že jim to v tom seriálu trvalo, než je napadl most...To ale jen tak na okraj. V údolí ke konci života pásl kozy svérázný, několikrát vyhozený a zpět do strany se vrátivší funkcionář a po roce 1968 disident Ladislav Lis, dosti kontroverzní postava, ale zdá se, že se v této činnosti konečně našel....má v údolí pěknou pamětní desku. Peklo je proslulé bledulemi, vzhledem k rychlému letošnímu nástupu jara jsme už žádné nezastihli (resp. viděli jsme pouze jednu...), ale koberce kvetoucích sasanek to bohatě vynahradily. Tak dosti slov, na závěr pár fotek.

Na počátku je přímo v terénu výstava fotografií věnovaných historii údolí, několik velkoformátových tabulí

Bledule už byly vystřídány sasankami:

-
a hlavně - ráj to pískovcových skal:průchozí tunel na turistické cestě:a na závěr - most nad údolím:

Bratři Pospíšilove

22. dubna 2018 v 15:11 | Jan Turon |  Všeobecnosti
Včera byl v rozhlase pořad o nyní již napul zapomenutých bratrech Pospisilovych, 20nasobnych mistrech světa a 27 nasobnych mistrech republiky...Vzpomínám si, že to byl když jsem chodil na základní a hlavně střední školu docela fenomén, často jsme o tom mluvili, fascinovalo nás, jak někdo dokáže mistrovsky ovládat míč z kola, někteří spolužáci se pokoušeli pod jejich vlivem hrát kolovou...on je to zvláštní sport, na každé straně dva borci s koly hraji jakysi "fotbal"...totiž kolbal..ba ne, kolovou...Ti co to zkoušeli potvrzovali náročnost teto hry i na nižší urovni, i proto byli bratři Jan a Jindřich Pospíšilove předmětem obdivu....Kromě toho jejich úspěch byl jakýmsi uskutečněním slavné "fotbalové pohádky" Klapzubova jedenactka, navíc v soucasne době....jen misto jedenacti bratrů tady stačili dva...ale člověk nemůže mit vsechno, a méně je někdy více... Kromě toho, v jejich úspěchu podobné jak u Klapzubaku hralo roli mimo jiné právě to bratrství... bratri zůstali věrni po celou dobu Brnu, ač byli zváni do pražských klubu, a kariéru úspěšně zavrsili...V ton pořadu mluvili o dosti značném riziku úrazu při tomto sportu, ani jim se nevyhnuly, ale žádný z nich nebyl takového druhu, aby znemoznil kariéru....Ten úspěch zvedl popularitu.méně obvyklému sportu.Pak jejich jmeno trochu zapadlo, přišli jiné sportovní úspěchy, olympiady, Nagana, ale přesto si stoji za to občas připomenout bratry Pospíšilovi a méně obvyklý, ale zajímavý sport kolovou.

Návštěva České Lípy

17. dubna 2018 v 15:38 | Jan Turoň |  Knihy, divadlo, vystavy....
Úžasný O víkendu jsme navštívili Českou Lípu. Nejprve jsme prošli údolím Peklo ze Zahrádek do České Lípy, pěkné pískovcové skály, zdejší proslulé bledule byly vystřídány sasankami...O tom někdy příště. Samotné město Česká Lípa nás čekalo v cíli cesty. Při prohlídce hradu Lipý v centru blízko náměstí jsme se dověděli spoustu zajímavých věcí jak o městě samém, tak o hradě. Hrad stál už ve 12. století, byl na dubových pilotech v bažinách u řeky Ploučnice dobře založenou pevností s baštami, zvláště rafinovaně založenou obrannou věží se systémam padacích mostů, a vodními příkopy, postupně byly vybudovány sklepy s dobrou izolací, dvojitá kamenná hradba vyplněná jemným hrnčířským jílem poskytovala vynikající ochranu proti vodě. Starší sklepy byly založeny důkladněji a přežili bez úhony odstřel hlavního paláce v roce 1957, mladší byly poškozeny. ...Hrad sloužil vcelku dobře, chránil město s kupci, hrnčíři, a dalšími řemeslníky na křižovatce obchodních cest, husité ho ovšem dobyli a používali jako základnu pro loupeživé výpravy do Lužice. ...Koncem šestnáctého století přestal plnit funkci hradu, byl přebudován na zámek, který připadl jako pobělohorský konfiskát Albrechtovi z Valdštejna, pak byl prodán....Paradoxní je, že na konci třicetileté války, kdy byl jako pouhý zámek snadnou kořistí, jej "dobyli" Švédové a vyplenili, odnesli si i kování dveří....Pak byl opraven, ale majitelé jej už dál moc nepoužívali jako zámek, spíše pronajímali jako správní budovu různým firmám apod.....Naposledy za války zde mělo být středisko Hitlerjugend, ale Němci jej nestihli zřídit /podotýkám, že Česká Lípa je v tzv. Sudetech/...Po válce chátrall a po poškození v roce 1957 se radní jej rozhodli odstřelit, byl odstřelen hlavní palác. V současné době se rekonstruuje. Samotné město Česká Lípa komplet vyhořelo roku 1820, takže krásné historické budovy na náměstí a v jeho okolí jsou většinou - secesní, ale i tak je to pastva pro oči... Přidávám pár fotek, pohledy na hrad jsou na první a poslední:
-
-

Třináctého v patek

13. dubna 2018 v 17:51 | Jan Turon |  Co přinesl čas..
ÚžasnýTřináctka, zajímavé číslo(např. jak 13 tak 31 jsou prvocisla, 13 na druhou ja 169, 31 na druhou 961, (1.3)0 +(1.3)1+(1.3)2 = 13 /číslo za zavorkou je exponent/ apod. (čerpam z knihy Číslovnik od Petra Klana)

Velikonoce pokračovaly i minulý týden...

10. dubna 2018 v 15:06 | Jan Turoň |  Knihy, divadlo, vystavy....
ÚžasnýObvyklle se každý rok jdu podívat na svérázné trhy na Staroměstské náměstí, se speciálním Velikonočním stromem a stánky. Obvykle tam nic nekupuji, jen loni pár kraslic a občas medovinu, ale zajímavá je atmosféra trhů a i vystoupení na podi, zvlášť pokud nejsou velké davy. Letos se mi to hodilo vlastně až na poslední chvíli, lidí bylo alespoň méně, zašel jsem tam až v pátek po velikonocích...trhy byly do neděle...Stihnul jsem tam vystoupení dětského folklormího souboru..Jako doplněk k městským trhům přifávám snímek z přírody, kvetoucí hlaváčky jsrní z lokality Kopeč blízko Odoleny Vody rostou tam na svahu jakýchsi"minihor", travnatého hřebene vystupujícího z polí.
-


-

-


Pranostiky, Vánoce a Velikonoce

5. dubna 2018 v 18:31 | Jan Turon |  Co přinesl čas..
ÚžasnýSpousta pranostik porovnává Vánoce a Velokonoce tak, že když se na Vánoce nevydaři zima, na Velikonoce zase jaro. Černé Vánoce, bílé Velikonoce apod....Dokonce: Na Vánoce motyli, na Velkou noc střechyly...Přísně vzato to odpovídat nemůže, už proto, že Velikonoce jsou každý rokv jiném termínu, jak známo, po prvnim úplňku po rovnodennosti. Trocha pravdy ale na těch pranostikach je - černé Vánoce mohou svědčit o tom, že zima je "fazově posunuta" a tudíž na druhé straně může "vyběhnout do jara"...Ale to platí spíše statisticky ve velkém souboru. Letos si zima zařadila na poslední chvíli, ale do Velikonoc, byť brzkych to naštěstí nedotahla...ale také může nastat jakýsi "vpad" již skončené zimy do jara, ten ale je spojovan spíše s "ledovymi muži". Ono květnové ochlazení prý ještě v polovině devatenacteho století přicházelo pravidelně každý rok, byť ne vždy klesly teploty pod bod mrazu, pak ale tato pravidelnost vymizela...no, chtělo by to, aby meteorologové vymysleli nové aktuální pranostiky...

Beránky

1. dubna 2018 v 14:57 | Jan Turon |  Fantazie
Beranky bílé na tomÚžasný modrém nebi
odkryjte slunce, ať zažene sněhy
beranky bile na obloze modré
pomozte vzbudit vše co je v nás dobré
beranky bílé, krásné a jemné
pomozte zahnat vše zlé a temné
beranky zlaté v slunecni záři
vzbudíte vždycky úsměv v mé tváři