S úsměvem jde všechno líp

Prosinec 2017

Macek, Saturnin a Silvestr

31. prosince 2017 v 9:20 | Jan Turon |  Knihy, divadlo, vystavy....
ÚžasnýNedávno jsem se v článku "Politik a literat" zmínil o pokračování Saturnina napsaném slavným nebo možná neslavně proslulým bývalým politikem a podnikatelem Miroslavem Mackem... Shodou okolností a trochu ironii osudu jsem knihu Saturnin se vraci dostal k Vanocum.... V tomto článku se zaměřim jen na onu knihu o Miroslavu Mackovi jako takovém možná napíšu někdy příště....Kniha začíná svatbou tety Kateřiny s bohatým podnikatelem Františkem jinak celkem sympatickým chlapkem, vyrobcem luxusnich konzerv. Ovšem podezřelým z toho že např. skřivanci paštiku nastavuje koninou v poměru jeden kůň jeden skřivan.... Zároveň se samozřejmě k vypravěči vrací sluha Sarurnin.....Celkově je kniha napsána skutečně ve stylu Saturnina docela jsem se pobavil i zasmál i když méně nez při četbě puvodniho Saturnina ....co vadilo bylo to že některé "gagy" znám odjinud např. měření vysky budovy barometrem (moznosti je víc porovnat délku stínu pustit barometr a merit dobu pádu apod. Jen ne to chce učitel fyzky slyšet) a ona historka o nasledcich útoku kocourka na citlivé partie...tu znam z jedné písně od Jahelky, ale asi ani tam nebude původní.....Ale celkový dojem z knihy rozhodně neni špatný dobre čtení v zejména době okolo Silvestra...Všem čtenářům tohoto blogu stálým i náhodou zabrousivsim přeji veselého Silvestra a vše nejlepsi do nového roku 2018 zdraví štěstí a hodně inspirace pro psani blogovych článků.

Výlet na Mělník

28. prosince 2017 v 15:04 Knihy, divadlo, vystavy....
ÚžasnýVčerejšího pěkného dne /na rozdíl od dneška/ jsme využili k výletu na Mělník. Hned na náměstí, které má podloubí /nezapadá do něj pouze modernistická stavba bývalého okresního úřadu ze 30. let, i když má rovněž podloubí.../ zaujal pěkný dřevěný betlém:Samo náměstí si "zahrálo" ve filmech o Básnících náměstí Štěpánkova rodného "Hradiště, města na soutoku"...Je celkem fotogenické, že?

V dolní části náměstí je věž s kavárnou, kde se konají výstavy. Nejprve tedy vyhlídka z věźe:


Pak ukázka vystavovaných grafik a obrazů Robina Kalače inspirovaných průhledy v lese:

A na závěr samotná věžVánoční

25. prosince 2017 v 11:31 | Jan Turon |  Fantazie
ÚžasnýPod světly jedle
dárky už rozbaleny
svítá
V pokoji vedle
v peřinach zahaleni
slunce nás vítá
v bolu i souznění
jsme sami sobě darem
jejž rozbalit lze málem vždy
- nejen o Vánocích

Opět po roce betlém v Neratovicích.

22. prosince 2017 v 12:46 | Jan Turoň |  Knihy, divadlo, vystavy....
Úžasný V Neratovicích na náměstí je opět po roce vystavován proutěný betlém betlemáře a scénografa Miroslava Krále a lidové umělkyně a košíkářky Zuzany Tilajczikové z Veltrus, oproti loňsku, kdy jsem o něm psal první článek, byl podstatně rozšířen. Je to jeden z originálních betlémů ve středním Polabí /v Kostelci z pravými vlasy postaviček a vyměnitelnými hlavami, v Brandýse s velkými dřevěnými figurami)Ty jsou ale starší, zde máme pěkný betlém ze současné doby z originálním nápadem...Betlémy a jejich výstavy jsou teď na mnoha místech, tak je možné se kochat...V Jindřišské věži je teď výstava slavných betlémů z Třeště, městečka na Vysočině (mimochodem ne tak "zdobného" jako blízká Telč, ale také se zajímavým okolím...) Nejslavnější Prokopův betlém v Třebechovicích svého tvůrce téměř zruinoval, ale my se máme i po letech čemu obdivovat...Tak dosti řečí, slíbený betlém z Neratovic:


Všem bloggerkám a bloggerům krásné svátky!

Předvánoční procházka Prahou

18. prosince 2017 v 11:30 | jan Turoň |  Co přinesl čas..
Úžasnývčera ještě před vlastním největším vánočném náporem jsme prošli areálem vánočních trhů v Praze. Na Václavském náměstí je umělý stromek ve tvaru kužele a pěkné jesličky. U vstupní brány je možné se nechat vyfotografovat. při Zpáteční cestě pak začlo i chumelit, tak možná to dostane i tu bílou "patinu"


O kus níže jsou stálé Havelské trhy, které teď mají také vánoční sortiment. Fungují od roku 1232, jak to tam aasi tenkrát vypadalo...Nevíme, tak aspoň ukázka z dnešní doby.

Na Kampě u Karlova mostu je také živo....


A na závěr fotka stromku před kostelem sv. václava na Smíchově z večera.


Politik a literat

10. prosince 2017 v 20:25 | Jan Turon |  Knihy, divadlo, vystavy....
ÚžasnýV metru jsem zahlédl upoutávku , která mne skoro šokovala ," Nový thriller Davida Ratha (sic) Řád...Už dříve jsem četl o bestsellerů Miroslava Macka Saturnin se vrací - a četl z něj i ukázku , která se mi docela líbila...To Rathův thriller je na dosti "proflakle" téma Evropa pod vládou islámu ..takže to asi nebude nic moc. Vychází teď vůbec od politiků hodně knížek ale většinou nejde o beletrii ale o předvolební prezentaci apod. Ve zmíněných dvou případech se mně zdá, že ti kdož se nedobře zapsali v politice - i ten Macek, ale zejména David Rath, dosud pravomocně neodsouzeny za korupci, se snaží si napravit jméno jako spisovatele...Asi by udělali lépe kdyby se literatuře věnovali rovnou místo politiky. Tak jim přejme ať alespoň v tomto žánru uspějí. Píšící politik tu má tradici od Zápotockého po Havla ale zdá se mi že tu vždy převyšovala politika nad literární stránkou věci...snad kromě toho doufám nepolitickego Saturnina....Tož tuzte se bardi v v politice jste neuspěli zkuste to jako mistři pera...

Mikuláš a Vánoční trhy na Náměstí Republiky

5. prosince 2017 v 17:57 Knihy, divadlo, vystavy....
MlčícíPředem mého článku všem všechno nejlepší k Mikuláši, a těm, kteří atmosféru dnešního dne aktivně utvářejí, ať už v podobě čertů /nepřehánět se strašenín!/ andělů nebo Mikulášů patří velký dík - ať si to tedy alespoň pořádně užijí....
Ke koloritu pražského Náněstí Republiky patří vlastně za ty roky už téměř tradičně po většinu roku trhy. Začíná to v březnu trhy velikonočními, pak následují po většinu roku trhy farmářské, a o adventu a Vánocích až do Nového roku trhy vánoční...I když tam člověk nic nekupuje, stojí za to tam okolo za dne i na večer projít, "nasát atmosféru" a možbá někdy i koupit svařák či trdelník...Vánoční trhy jsou na mnoha místech v Praze, ale tyto blízkio Masarykova nádraží, odkud často jezdím...Tak na závěr pár fotek:

Dva roky bloggerem

1. prosince 2017 v 9:21 | Jan Turoň |  Co přinesl čas..
ÚžasnýDnes tedy druhé výročí zalžení tohoto blogu, zároveň 210. článek. 210 je podle Číslovníku také dobré číslo, součin prvních čtyř prvočísel 2*3*5*7...Tak doufejme že bude šťastné i pro tento blog. Doufám, že v dalším roce bude více článků ze zahraničních cest, o kkterých jsem chtěl psát více a je tam pouze jedna cesta na polské pomezí z března 2016. ...Dost článků je ale z cest po Čechách, hlavně okolí Prahy....Jinak zatím hodlám pokračovat jako dosud, tak věřím, že mi dosavadní čtenáři zachovají přízeň a ještě přibudou...