S úsměvem jde všechno líp

Duben 2017

Hrnčířské trhy na zámku Nelahozeves

30. dubna 2017 v 8:55 | Jan Turoň |  Knihy, divadlo, vystavy....
ÚžasnýVesnice Nelahozeves, rodiště Antonína Dvořáka na dolní Vltavě u Kralup po proudu řeky /její název byl pro mne při hudební vychově nepřekonatelným jazykolamem/ skrývá mnohé zajímavosti. Kromě pěknách pískovcových skal na cestě do Kralup "Dvořákově cestě" s bizarními skalami, o kterých jsem psal ve svém lednovém článku, rovněž rodnÿ dům Antonína Dvořáka, zajímavou nově zrekonstruovanou kapli, v blízkosti obce je architektonicky zajímavÿ "Miřejovický most". Dominantou obce ja ale zámek, patřící Lobkovicům, kterým byl vrácen v restituci a o který se vzorně starají,...Na tomto zámku se pořádají kromě prohlídek i další akce, mezi nimi vyniají hrnčířské trhy nazámku pžed adventem a o velikonocích a listtopadové "Dýňování" před Halloweenem, kde si mohou děti vyřezávat dýně. Keramické trhy doprovází folklórní soubor Špalíček, který hraje na nádvoří /o adventním termínu má vánoční koncert s recitací v prostorách zámku/ a cimbálovka ve sklepě., pro děti se hrají divadelní představení, v zámecké zahradě se pořádají ukázky dravců...Na závěr pár fotek:
A dále"


Život v různých bublinách

27. dubna 2017 v 11:33 | Jan Turoň |  Všeobecnosti
Úžasný
Život v bublině….Když jsem si v dětství hrál s bublifukem, představoval jsem si, jaké by to bylo žít v některé bublině. …Chtěl jsem vyfouknout co největší, abych se do ní vešel….Spíš jsem o tom snil. Nevěděl jsem, že se speciálním roztokem takovou bublinu vyfouknout lze. Dnes si představuji bublinu jako něco, co nás chrání před špatnými vlivy okolí, ale umožňuje výhled a komunikaci. Zároveň je ale stěna bubliny křehká a zranitelná a některé jiné vlivy mohou zase způsobit narušení stěny bubliny ta praskne a ztratí svou ochrannou funkci….Takovou bublinou je pro nás naše Země. Magnetosféra a atmosféra zachycuje škodlivá záření a částice z vesmíru, vyrovnává teploty a my s nadsázkou řečeno žijeme na povrchu ve srovnání s nevlídností kosmu "jako v bavlnce". Zároveň tento obal není nenarušitelný…Co se týče ochrany ozónu, zatáhli jsme zákazem freonů za záchrannou brzdu prý skoro na poslední chvíli….a podobné hrozby, celkem nenápadné, se mohou vyskytnout i v budoucnu. O masivních hrozbách, jako je střet s planetkou (ten bezprostředně nehrozí) nebo jaderná válka (snad také ne….) nemluvě. Další ochrannou bublinou by v dětství měla být rodina. Ta by měla poskytovat dítěti bezpečí, chránit před negativními vlivy a zároveň nebránit přiměřené komunikaci s okolím. Bohužel, i tato bublina je ohrožena prasknutím….Tak se snažme, aby na její křehkost nedopláceli ti, kteří za její problémy nemohou….Další bublinu pro nás představuje třeba přístřeší…jak zle je těm, kterým je odepřeno, i když si to v mnohých případech spoluzavinili….To jsou některé z mnoha příkladů bublin kolem nás. Važme si jich a opečovávejme jejich stěny, aby vydržely a bublina se nezhroutila. Má vždy svojí cenu.

Malé je krásné

25. dubna 2017 v 11:16 | Jan Turoň |  Flora a fauna
Úžasný
Malé je krásné….Zaujala mne malá zahrádka na křižovatce ulic při cestě na nádraží v Neratovicích, poblíž zimního stadionukterá je teď v dubnu plná jarní květeny…Pěkně kvetou modřence, petrklíče, keře mahónie….A přitom je to zahrádečka jako dlaň, žádná zahrada v AlhamřeI s malým kašpaárkem se dá hrát velké divadlo. Tak pro potěchu oka:


Od známého ke komukoli na světě

23. dubna 2017 v 18:27 | Jan Turoň |  Všeobecnosti
ÚžasnýTak jsem četl že existuje dobře podložená hypoteza , že se lze přes známé, známé známých, atd. dostat v šesti krocích ke komukoli na světě... Když jsem to četl, říkal jsem si že to bude určité přehnané ale byly tam docela přesvědčivé příklady . Pokud ta hypotéza neplatí o moc vice těch mezi stupňů nebude.... Jen namátkou..kolega který byl služebně v zahraničí vietnamec v oblíbeném obchůdků učitel jazyků... ti všichni mohou byt prvním mezistupněm k lidem ve vzdálených končinách....Na první pohled se to nezdá ale už po této nápověde člověku připadá že by to mohla byt pravda Z toho plyne ze jsme mi všichni jako lide spojeni mnohem vice než by se mohlo na první pohled zdát a že ono 'nikdy se nedavej ptát komu zvoní hrana - zvoní tobě " se stalo naléhavým tím že dostalo takřka vědecký podklad. Každopádně to svědčí o tom že jsme propojeni tak že z toho až zamrazi.

Po Velikonocích

18. dubna 2017 v 11:47 | Jan Turoň |  Co přinesl čas..
Úžasný Tak máme po Velikonocích...Bylo chladno, ale až na pondělí moc nepršelo a bylo hezky i venku, byť ne na moc dlouho,...dalo se jet i na kole. Vyskytovali jsme se jak v okolí Kralup a projeli se na kolech po okolí, tak v Praze. Jaro v plném proudu, to vždy potěší. Takže aspoň pár fotek pro navození atmosféry....Nejprve sakura z parku před domečkem v Kralupech...A pak fotky ze Staroměstského náměstíAť se líbí


Vesele Velikonoce

14. dubna 2017 v 20:35 | Jan Turon |  Co přinesl čas..
Tak nám nastaly velikonoční svátky . Počasí je pěkné jen chladno a vetrno. Slunce a rozkvetl a příroda nás aspoň potěší...Přejí všem bloggerum krásné prožití Velikonoc a hodně jarní inspirace pro články. Tak doufám ze si ty Velikonoce pořádně uzijem. Čtyři dny to už stoji za to

Meteory a meteority

9. dubna 2017 v 22:37 | Jan Turoň |  Vesmír
V dětství jsem si přál vždycky byt svědkem pádu meteoritu. Koukal jsem na oblohu, pozoroval meteory - drobná zrníčka prachu vnikající do atmosféry (mimochodem nejvíce je jich vidět, když Země kříží dráhu komety _ to jsou ty proslulé "meteorické roje např. Perseidy) a snil o tom, že jednou uvidím letět opravdu pořádný meteorit, který dopadne na Zemi nebo se před dopadem rozpadne a já pak jej naleznu celý nebo aspoň kousky. V Tisícročné včele ukul kovář z meteoritu dárek pro svou milou, už ani nevím co to bylo - v případě zelezo - niklového meteoritu by to možné bylo, ale je to velmi málo pravděpodobné.....I tak jsou meteority zajímavé téma...od tunguzkeho meteoritu po němž se nenašly zbytky - patrně to byl meteorit ledový - přes ony železoniklove meteority a meteority v muzeích,které obsahuji zajímavé organické resp. před organické látky a mohou na povědět leccos o vzniku života pres proslulý Černý kámen uctivany muslimy v Kaabe az po obří meteority které mají na svědomí např. vltavíny - obří meteorit, který dopadl kdesi v Německu, roztavil horninu a "vyšplichl" ji až téměř za hranice atmosféry, kousky pak dopadly na zem jako vltavíny...nebo snad v minulosti měly meteority dokonce na svědomí např. vyhynutí dinosaurů. Meteorit takové velikosti by pro nás byl problém i dnes...Doufám ze se budeme setkávat pouze z meteority přiměřených rozměrů. Končím jdu se podívat zda neuvidi m konečně padat meteorit.

Trhy u Anděla

7. dubna 2017 v 11:21 | Jan Turoň |  Co přinesl čas..
Úžasný
Příjemným zpestřením velikonočního období jsou velikonoční trhy na různých místech v Praze. Při cestě z práce chodím kolem velikonočních trhů u Anděla. ….Ne že bych tam nutně něco kupovat - i když vždy o vánocích a velikonocích si tam dám jitrničku…a symbolicky jednou v sezóně trdelník a meddovinu, cenově nic moc, ale i tak je to příjemné zpestření atmosféry předvelinočního období a když je hezké počasí…"Ve stáncích se krčí pro turisty kýče"…namítne někdo podle známé písničky…ale magistárt ukončil to nejkřiklavější, jako prodej ušatých čepic a toho, co s velikonocemi nesouvisí…Tož ukáku z těch "andělských trhů" a ať nás trhy v našich městech těší i nadále

Obří socha

1. dubna 2017 v 6:46 | Jan Turoň |  Fantazie
Obří socha Miloše Zemana byla dnes při východu Slunce odhalena našimi předními celebritami na Letenské pláni v místě bývalého Stalinova pomníku. Obří Zeman výše průměrného newyorského mrakodrapu je doprovázen skupinou podstatně menších soch ostatních našich politických velikánu - Klause, Bohuslava Sobotky, Miroslava Kalouska. A dalších na dálku nerozlišitelných, jedná se prý o sochy "neznámých politiků". Slavnostní řeč při odhalení sochy pronesli pánové Klusák, Remunda, Pehe a Halík. Řečníci ocenili přínos sochy pro ČR a celý svět. Věta: "Konečně má náš velikján důstojnou sochu" zazněla snad od každého z nich. Ceremoniál proběhl v utajení, a ta nemohl být narušován otravnými demonstranty. Dojem ruší jen odmítnutí účastníci tendru na výstavbu sochy, kteří podali žalobu a v případě jejich vítězství se socha bude muset strhnout. " nesmysl, všichni od tendru v druhém kole odstoupili, nikdo si netroufl napodobit potměšilý úsměv Kalouska." prohlasila primatorka. Dale jsme se dovedeli ze socha bude mit i dalsi vyuziti V ustech sochy bude zarizen nejvetsi bar v CR vyuziti obrovskeho prazzdneho prostoru za celem sochy dosud nebylo vyreseno. Aiutor sochy, známý avantgardní sochař, se výsledku soudu rovněž nebojí. Tak má Praha zase svou domuinantu, kterou nám bude závidět celý svět. Zprava agentury K.A.C.H.N.A.