S úsměvem jde všechno líp

Prosinec 2015

Silvestr a pranostiky

31. prosince 2015 v 9:45 | Jan Turon
Nedavno jsem v jakemsi casopise cetl pojednnani o pranostikach. Nektere jsou nesmyslne treba"Kolik bouri v cervnu tolik mlh v zari " Jine odrazeji presne historickou zkusenost ktera uz vicemene neplati jako ta o ledovyh muzich kteri pry v devatenactem stoleti prichazeli se zeleznou pravidelnosti . Dalsi maji neco do sebe treba ta o cernych vanocich a bilych velikonocich ktere jsou pravdepodobnejsi kdyz je"fazove posunuta "zima. Ale nejvic zaujala pranostika ktera vychazi kazdorocne naprosto exaktne a je obdivuhodne jak ji nasi predkove mohli bez teplomeru barommetru anemometru a druzic odvodit pouhym pozorovanim prirody. Zde se nezbyva nez se sklonit pred jejich bukolickou moudrosti. "Sviti - li na Silvestra hvezdy bude brzy Novy rok". 😰uj

Novorocni predsevzeti a prani

28. prosince 2015 v 12:58 | Jan Turon |  Co přinesl čas..
Úžasný Tak navzdory radam moudrych ze predsevzeti si ma clovek davat prubezne je pro predsevzeti a prani silvestrovska pulnoc cimsi pritazliva...se svymi pripitky tikotem hodinoveho strojku aspon v televizi a rachejtlemi ktere v hojnem poctu prosvecuji oblohu a rozechvivaji vzduch a plasi psi a kocky...Pada hvezda byt umela neco si prej...I ja mam sva dve tajna prani a predsevzeti k novemu roku. Tak at se tedy vsichni poucime a delame vse lepe nez v uplynulem roku - to muze byt vseobecne prani pro vsechny.

Měsíční povídka

27. prosince 2015 v 13:17 | Jan Turoň |  Fantazie
Kdysi dávno, někdy za času ušatych čepic, někdy v té době kdy po světě chodil Kuba s Kubikolou jsem se večer vracel z odpoledního vyučování domu. Byl jsem ještě po škole tak bylo uz po tmě. Byl teply advent a Měsíc v uplňku plál nad obzorem. Vědouc že doma bude prušvih tak jako tak zašel jsem do stráně pod školou, opřel se o skálu a hleděl na Měs=ic, o kterém jsem si zrovna četl knihu. Snažil jsem se rozpoznat siluety měsíčních moří a snil o tom, že jednou budu kosmonautem...Náhle se projevil vliv čočky, kterou jsem měl k obědu a kterou jsem nenáviděl /po škole jsem byl proto, že jsem ji nedojedl/ a mohutně jsem zabzdil několikrát za sebou...Níáhle pozoruji, ze se odpoutávám od země a stoupám směrem k Měsíci.....Prudce jsem se nadechl. Vzpomněl jsem si, že jsem četl, že nějakou dobu člověk ve vzduchoprázdnu vydrží...nebo tam bylo, že nevydrží?...A co radiace a sluneční ví.tr...Slýchal jsem že jsem bledý a málo na slunci, tak trocha ozáření nemuze skodit. ...Ale bude to jen trocha...Naštěst jsem si neuvědomoval jak moc nemám situaci pod kontrolou. Konečně jsem začal padat na Měsíc....Otočil jsem se k němu zády a poslední zabzdění zbrzdilo muj pád.....Jsem opravdu na Měsíci?...Krajina odpovídá popisu v knihách, ale kupodivu se tu dá dýchat i kdyz spatne, vzduch je tu řídký...nebo je jen směs nedýchatelných plynu a za chvíli ztratím vědomí a pak....Náhle nade mnou přeletěl pták a potřísnil mi oděv. Co má co toto dělat na Měsíci? Nejsem někde v cizí galaxii? Náhle se zpoza hradby šedivých kamenu vynořil podivný tvor s klepety o šeti nohách a zeptal se: Kdo jsi a odkud ´přicházíš? Připomnělo mne to školometské fráze ale uznal jsem že tady je tato otázka plně na místě....Jakto ale, že mluví česky? Nebo je to nějaká telepatická mluva, které je rozumět ve všech jazycích? Náhle se vynořilo dalších deset těchto tvoru a obklíčili mne ze všech stran. Na položenou otázku jsem nedokázal odpovědět. Jednak proto, že jsem byl zaskočen, jednak proto, že jsem sotva dychal a ještě mluvit...Není divu že se klepetáči tvářili nepřátelsky. Náhle se jeden z nich chystal vzít mne do svých klepet. Tu se ukázalo, že učinek čočky ještě nepominul.... Další zabzdění mne odpoutalo od měsíčního povrchu ....a namířilo směrem k Zemi. Další zabzdění...a probouzím se u skály pod školou. Špinavý jako nevím to se doma neobejde bez následku....Koukám že mne opravdu potřísnil pták spal jsem nakonec opravdu? Opravdu se mi vše jen zdálo? Ať tak nebo tak, s kosmonautem končím, je to dětinská představa, Je třeba se držet reality, Budu kapitánem atomové ponorky,

Snovy dvojnik

22. prosince 2015 v 11:11 | Jan Turon
Stavalo se mi v puberte i trichu pozdeji ze kdyz jsem musel zvlast brzy vstavat znovu jsem po probuzeni usnul a ve snu se hotovil na cestu. Bylo mi divne jak mi pri tom vstavani jde vse lehce jak vubec nejsem ospaly a snadno se oblekam a zlehka klouzu do bot nez mi doslo xe ne ja vstavam ale muj snovy dvojnik se vypravuje do virtualni reality...Jednou dosel az na autobusovou zastavku pak uz se to neopakovalo nebo jen na par vterin az to zmizelo docela....Tak si nekdy rikam ze by to obcas chtelo takoveho dvojnika ne ve snu ale ve skutecnosti a ktery by se obcas sem tam ne moc casto a treba i narevans do te reality vypravil.

Vánoce prichazeji

21. prosince 2015 v 10:47 | Honza Turon
Tak uz pomalu priprava na Vanoce...Vcera jsem byů na vanocnich trhach v Lyse, uz tam balily, koupil jsem tam par poslednich darecku.... V sobotu sehnal pozadovany porcelan je tezke se nekdy trefit do vkusu. Do galeïe pridam par fotek ze stribrnych trhu v Letnanech, docela pekne, meli tam i styovou viniteku a z predvanocniho zpivani...Jinak rostou houby, kamarad vcera nasl pekneho hriba. Tak si daly na cas a rozbalily to na Vanoce, o svatcich vyrazim......Tak vsem vsechno nejlepsi a krasne svatky.

Prvni den dovolene

12. prosince 2015 v 16:47 Co přinesl čas..
Tak dnes prvni den volna museli jsme si vybrat celou dovolenou coz mne ale nemrzi. ...Dnes jsem byl v Praze koupit veci na vyvolavani fotografiií (mají to snad jen v palaci Škoda ve Vodičkově ulici)dcera me mile si preje se naucit vyvolavat cernobile fotky to dobrodružstvi v temne komore kdy clovek nevi co z toho presne vyleze asi i dnes v době digitální fotografie leckomu stoji za to...Take jsem zvedav, uz jsem to léta neviděl a jako chemikovi by mne to mělo být blízké, Tak uvidime vysledek moderni (i kdyz uz dnes taky skoro stredoveke ) alchymie... Cestou jsem sel kolem Vaclavaku na trhach pekne hrala stredoveka skupina Bohemian bards na dudy a snad citeru, moc pěkně.

Vánoční květy

8. prosince 2015 v 6:49 Flora a fauna
Tak nám na zahrádce kvete žlutý petrklíč a čemeřice, jako by jaro bylo tady....Loni kvetly petrklíče celou zimu. Ostatně tento týden mají být teploty jako v březnu, tak uvidíme. ....Jsem zvědav, zda bude také teplá zima jako loni, blátivý advent bývá často, to ještě nic neznamená...Pamatuji, před pár lety bylo pár zim, "fázově posunutých", začínaly po pulce ledna a koncily po pulce brezna. V Citrusáři si žertem pochvavovali mírnou zimu, ještě pár takových...Loni zas koncem listopadu bylo pár dní -2 a v televizi mluvili o ˇarktických mrazech"....Jako v té Nohavicově písničce...Tak at bude zima taková nebo maková, ať si to užijemeÚžasný

Vánoční hrnčířské trhy v Holešovicích

7. prosince 2015 v 7:21 | Jan Turoň |  Knihy, divadlo, vystavy....
Teď o víkendu jsem navšívil vánoční hrnčířské trhy vv Holešovicích, je to každý rok pěkné, i když mnohem menší než trhy v Berouně od stejného pořadatele v květnu a září, kde zabírají celé náměstí. Vždy to potěší oko v temném obdonbí roku a inspiruje ke koupi dárků.....Do galerie umístím dnespár fotek.

Zubři v Milovicích

3. prosince 2015 v 6:24 | Jan Turoň |  Flora a fauna
Tak nám přivezli do Milovic stádečko zubrů...Vlastně šest zubřic, samce bude třeba vyměnit. Byli jsme tam letos v únoru, v malé aklimatizační ohradě se zrovna pásli aklimatizovaní koníci...Aspoň tam byli pohromadě, po vypuštění do velké mnohahektarové ohrady může být problém je najít, je to opravdu velká rozloha....To zubři budou i po vypuštění do velké ohrady asi nepřehlédnutelní. Napřed se ale také budou aklimatizovat, tak je možnost je tam vidět všechny po kupě. Při cestě zpátky na nádraží jsme se stavili v bistru na kafe, to bistro je spojeno s halou, kde se lyžuje, prý se tam pořádají i lyžařské kurzy! No měli tam ai stometrovou šikmou plochu a připravené lyže a boty, ale bylo by to dost drahé a nevím... Určitě tam přibudou i další atrakce. Tak ať se koníkům i zubrům u nás dobře daří a jejich stáda ať se utěšeně rozrůstají.

Nově na blogu

1. prosince 2015 v 11:58 | Jan Turoň |  Co přinesl čas..
Tak prvně na blogu. Uvidím, co čas přinese ....